Six Argentines will appear on the first day of the Australian Open

Six of the nine Argentine tennis players participating in the 2023 Australian Open will participate during the first day at Melbourne Park, which will take place between Sunday night and Monday morning in Argentina.

In the first round, scheduled for 9:00 pm, he will present the “Albiceleste” cross between Francisco Sirondolo (30) and Guido Bella, who returns to the Grand Circuit, after recovering from a chronic knee injury that put him on edge. the retirement.

The player from Bahia, currently unranked, played again last November at the Challenger in Montevideo a year after his previous match, which he lost to Spaniard Pedro Martinez at the ATP 250 in Moscow.

And Bella, 32, will enter his eighth appearance in Australia with the illusion of reaching at least the third round, which was his best performance of 2020. In five of the seven remaining shows, he fell at the premiere.

Francisco Sirondolo, who beat him in Buenos Aires 2019, will make his Australian Grand Slam debut as he seeks his first Grand Slam tournament win.

At the same time, Thomas Echeverri (80) of La Plata will present his bid against France’s Gregoire Bariri (88) and later, early Monday morning, not before 1:30, Sebastien Paez and Federico will take to the field.

Baez (41) will do it against local Jason Kubler (86), who was invited by the organization, and the man from Santa Fe (76) will face Hungarian Marton Vosovic (73).

The last to appear, around 3:30, will be Nadja Podorowska of Rosario, with France’s Iulia Jangin.

See also  Finally, the Davis Cup

For the second day will be the debut of Diego Schwartzman, 23. Pre-seeded, who came from leaving the ATP due to injury, and the other two Argentines: Pedro Cachin (59) and Facundo Bagnes (90).

. The most important matches of the first day in Melbourne:

-Rod Laver Arena-

Not earlier than 00:30: Rafael Nadal (Spain) vs Jack Draper (United Kingdom).

5:00: Iga Swiatek (Poland) vs Julie Niemeyer (Germany).

Not earlier than 7:00: Marcus Girón (USA) vs Daniil Medvedev (RUSSIA).

– Margaret Court Arena –

9:00pm: Jessica Pegula (USA) vs Jacqueline Christian (Romania).

Not earlier than 23:00: Hubert Hurkacz (Poland) vs Pedro Martinez (Spain).

Not before 5:00: Stefanos Tsitsipas (Greece) vs Quentin Halles (France).

Not earlier than 7:30: Madison Keys (USA) vs Anna Blinkova (RUSSIA).

-John Caine Arena-

21:00: Kyle Edmund (UK) vs Janick Sinner (Italy).

Not earlier than 1:30: Sebastian Paez (ARG) vs Jason Kubler (Australia).

Not earlier than 4:00: Felix Auger-Aliassime (CAN) – Vasek Pospisil (CAN).

-Kia Arena-

Not before 1:00: Cameron Norrey (UK) vs Luca van Assche (France).

-Court 5-

9:00pm: Tomás Etcheverry (Argentina) – Gregoire Barrere (France).

– Court 7-

Not earlier than 3:30: Nadia Podoroska (Argentina) vs Iulia Jangin (France).

15- The court.

9:00pm: Francisco Sirondolo (Argentina) vs Guido Pella (Argentina).

– Court 17-

Not before 1:30: Federico Correa (Argentina) vs Marton Fukusovic (Hungary). (to blame)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *